2017 Midwinter Homebrew Competition Results

 Thanks To All Who Participated in the 2017 Midwinter Homebrew Competition

There were 549 entries judged and 274 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer Entry Name Style Club

1st

Tim Gerbracht 39th Pils 3B: Czech Premium Pale Lager GRiST
2nd

Douglas Brown
Co-Brewer: Alex Hardy
Supermolly 21A: American IPA QUAFF

Best of Show – Cider

Place Brewer Entry Name Style Club
1st

Jeremy Olsen English Cider C1B: English Cider St. Paul Homebrewers Club

Best of Show – Mead

Place Brewer Entry Name Style Club
1st

SCOTT BEHRENS Cherry Black Currant M2E: Melomel gotmead

Milwaukee Brewing Company Belgian Session Ale Ramp Up

One Belgian Session Ale entry (BJCP Categories 24A, 24B, 26A) will be chosen to be ramped up and brewed by the Milwaukee Brewing Company for serving at the Milwaukee Ale House*.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st

Gary Lockwood Enkel Belgisch 26A: Trappist Single MHT

Moonlight Meadery Pro Am Qualifier

One Mead entry (BJCP categories M1, M2, M3, M4) will qualify for the Moonlight Meadery 2017 Pro Am Competition**.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st

SCOTT BEHRENS Cherry Black Currant M2E: Melomel gotmead

White Winter Winery Cider Ramp Up

One Cider entry (BJCP Categories C1 & C2) will be chosen & made with White Winter Winery***.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st

Jeremy Olsen English Cider C1B: English Cider St. Paul Homebrewers Club

Winning Entries

Table 1: Standard Am. & Int. Lager (21 entries)

Place Brewer Name Style

1st

Tim Gerbracht 39th Pils 3B: Czech Premium Pale Lager
2nd

Adam Young Moravian Gate 3B: Czech Premium Pale Lager
3rd

​​​​​​​

Jeff Landers Citra Wheat 1D: American Wheat Beer

Table 2: Pale European (21 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Bryan Rabe Hell 4A: Munich Helles
2nd

​​​​​​​

Derrick Flippin Helles Paved With BJCP Scoresheets 4A: Munich Helles
3rd

​​​​​​​

Carvin Wilson Darn Kolsch Stuff 5B: Kolsch

Table 3: Amber European (24 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Derrick Flippin The Losing End (When You're On) 7A: Vienna Lager
2nd

​​​​​​​

Ryan Stack Oktoberfest 6A: Marzen
3rd

​​​​​​​

Jeff Landers You Bock Me All Night Long 6C: Dunkels Bock

Table 4: Dark/Strong European (15 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Bryan Rabe Schwarzy 8B: Schwarzbier
2nd

​​​​​​​

Michael Marino Baltic Pierre 9C: Baltic Porter
3rd

​​​​​​​

Bryan Rabe Dunk 8A: Munich Dunkel

Table 5: German Wheat (10 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Bryan Dort Aldo The Apache 10A: Weissbier
2nd

​​​​​​​

Matt Wingert Matt Daddy's Ich Weiss Nicht 10B: Dunkels Weissbier
3rd

​​​​​​​

Tim Gerbracht T.I.T.O. Hefeweizen 10A: Weissbier

Table 6: British Bitter/Brown (21 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Dexter Garner Spurious Anglican 12A: English Golden Ale
2nd

​​​​​​​

Jim Vlieg Study Better Bitter 11A: Ordinary Bitter
3rd

​​​​​​​

Michael Marino Summer In Staines 12A: English Golden Ale

Table 7: Scottish/Irish (13 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Jake Lydey
Co-Brewer: Mike Baas
Dublin Vision 15A: Irish Red Ale
2nd

​​​​​​​

Jeff Landers Knight Rider 15B: Irish Stout
3rd

​​​​​​​

Daniel Sullivan SCOTTISH A LE 14B: Scottish Heavy

Table 8: Dark British (21 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

David Merz Fourteen Forty Seven 16C: Tropical Stout
2nd

​​​​​​​

Aric Daul Sweet Stout 16A: Sweet Stout
3rd

​​​​​​​

Aaron Cahn
Co-Brewer: Connor Firth
CSS1 16A: Sweet Stout

Table 9: Strong British (12 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Jason Mayerl Brahe's Elk's Demise 17D: English Barleywine
2nd

​​​​​​​

Renee Weinberger
Co-Brewer: John D. Blythin
Wee Heavy 17C: Wee Heavy
3rd

​​​​​​​

David Merz The Duke 17D: English Barleywine

Table 10: Pale American (21 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Tom Mendick Middle Child 18B: American Pale Ale
2nd

​​​​​​​

Darrel Brown Pale Ale 18B: American Pale Ale
3rd

​​​​​​​

Ron Bilotta
Co-Brewer: Denise
R&D West Coast Blonde 18A: Blonde Ale

Table 11: Amber/Brown American (25 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Jeff Landers Red Dankness 19A: American Amber Ale
2nd

​​​​​​​

Aric Daul Lauderdale Common 19B: California Common
3rd

​​​​​​​

Ron Fitch Sara's Brown Ale 19C: American Brown Ale

Table 12: American Porter & Stout (34 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Andrew Engel You're Not My Real Step-Father! 20C: Imperial Stout
2nd

​​​​​​​

Justin Sieglaff Porter, F* Yeah! 20A: American Porter
3rd

​​​​​​​

Derrick Flippin The Dark Passenger 20C: Imperial Stout

Table 13: IPA (30 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Douglas Brown
Co-Brewer: Alex Hardy
Supermolly 21A: American IPA
2nd

​​​​​​​

Ben Trout Flemish Goose White IPA 21B: Specialty IPA
3rd

​​​​​​​

Ron Bilotta
Co-Brewer: Denise
R&D IPA 21A: American IPA

Table 14: Strong American (20 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Jason Rohloff Hurricane 22A: Double IPA
2nd

​​​​​​​

Todd Rieck Plow Boy 22A: Double IPA
3rd

​​​​​​​

Nathan Batdorf Hop Rapids 22A: Double IPA

Table 15: Belgian Ale (15 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

James Johnston Belgian Pale Ale 24B: Belgian Pale Ale
2nd

​​​​​​​

Jim Vlieg Belgian Pale Ale 24B: Belgian Pale Ale
3rd

​​​​​​​

Wesley Sytsma
Co-Brewer: Bob Sytsma
Summer Ale 24B: Belgian Pale Ale

Table 16: Strong Belgian (20 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Eric Jubeck Saison 25B: Saison
2nd

​​​​​​​

Derrick Flippin The Devil Fools With The Best Laid Plans 25C: Belgian Golden Strong Ale
3rd

​​​​​​​

Brian Howell End Of The Saison 25B: Saison

Table 17: Trappist Ale (30 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Joseph Kotvan So That's A Trappist Single 26A: Trappist Single
2nd

​​​​​​​

Jonathan Greene 4 Degrees 26A: Trappist Single
3rd

​​​​​​​

Jared Gilbert Make No Fray 26D: Belgian Dark Strong Ale

Table 18: Sour/Wild (24 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Jason Kusowski The Vice Chronicles 23A: Berliner Weisse
2nd

​​​​​​​

Joe Yeado Brett IPA 28A: Brett Beer
3rd

​​​​​​​

Steven Walloch Belgian Fall Funk 2015 28A: Brett Beer

Table 19: Fruit Beer (17 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Adam Dawson Cherry Weisse 29A: Fruit Beer
2nd

​​​​​​​

Zachary Howen Cranberry Wheat 29A: Fruit Beer
3rd

​​​​​​​

Andy Attwood Chocolate Cherry Stout 29A: Fruit Beer

Table 20: Spiced Beer (27 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Matthew White Breakfast Berliner 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd

​​​​​​​

Roy Ventullo
Co-Brewer: Chip Bouzard
Count Chocula Porter 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd

​​​​​​​

Jeff Skaggs Kona EspressOAT Stout 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 21: Other Beers (35 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Scott Sommer 1858 Wisconsin Lager 27A: Historical Beer
2nd

​​​​​​​

Jeff Skaggs
Co-Brewer: Adrian Soltero
Arizona Brinner Stout 33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rd

​​​​​​​

Fabrice Bouet Yeah Yeah 34C: Experimental Beer

Table 22: Standard Cider/Perry (11 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Jeremy Olsen English Cider C1B: English Cider
2nd

​​​​​​​

Adam Young It's 1056, Do You Know Where Your Apples Are? C1A: New World Cider
3rd

​​​​​​​

Jason Meyers Apple Love C1A: New World Cider

Table 23: Specialty Cider/Perry (16 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Jonathan Greene Blue Basil C2E: Cider with Herbs/Spices
2nd

​​​​​​​

Jason Kusowski Caramel Apple C2E: Cider with Herbs/Spices
3rd

​​​​​​​

Chris Bogosian Citra Pine C2E: Cider with Herbs/Spices

Table 24: Traditional Mead (14 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

David Gill Orange Blossom Mead M1C: Sweet Mead
2nd

​​​​​​​

Carvin Wilson Tupelo Delight M1C: Sweet Mead
3rd

​​​​​​​

Daniel Turner Traditional Mead M1B: Semi-Sweet Mead

Table 25: Other Fruit Mead (20 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

SCOTT BEHRENS Cherry Black Currant M2E: Melomel
2nd

​​​​​​​

Eric Olson TA2 M2E: Melomel
3rd

​​​​​​​

Chris Smith VG Pyment M2B: Pyment
HM Christopher Skottegard Black Currant Chardonnay M2E: Melomel

Table 26: Berry & Stone Fruit Mead (20 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Paul Fowler Strawberry M2C: Berry Mead
2nd

​​​​​​​

Carvin Wilson Tupelo Black Currant M2C: Berry Mead
3rd

​​​​​​​

Carvin Wilson Strawberry Delight M2C: Berry Mead

Table 27: Spiced/Specialty Mead (12 entries)

Place Brewer Name Style
1st

​​​​​​​

Carvin Wilson Avocado Rye M4C: Experimental Mead
2nd

​​​​​​​

Carvin Wilson Rye Barrel Aged Pyment M4C: Experimental Mead
3rd

​​​​​​​​​​​​​​

Matthew Weide Mead M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead